Ile można zarobić w Austrii?

Austria jest krajem, do którego Polacy często wyjeżdżają w celach zarobkowych. Dlatego warto przyjrzeć się na jakie wynagrodzenie można liczyć pracując w kraju nad Dunajem.

Minimalne wynagrodzenie w tym kraju zostało ustalone przez ustawodawcę na poziomie niewiele wyższym niż 1000 euro, czyli około 4000 zł., w jednej strony jest to dużo, zwłaszcza gdy porównamy to z polskimi wynagrodzeniami, ale pamiętajmy, że życie w Austrii jest o wiele droższe, o czym codziennie przekonujemy się choćby poprzez zakupy w sklepach. Średnie roczne zarobki pracowników w tym kraju wynoszą około 24-25 tysięcy euro, czyli w przeliczeniu około 100 000 zł. A jak wygląda wynagrodzenie w poszczególnych zawodach.

Oczywiście jest ono bardzo zróżnicowane i zależy od wielu czynników, takich jak na przykład formy zatrudnienia, kwalifikacji, czasu  pracy czy też o warunków jakie oferuje sam pracodawca. Opiekunka do dzieci lub osób starszych, po odjęciu kosztów wyżywienia i zamieszkania, zarabia od 500 do 1000 euro miesięcznie. Wynagrodzenie pomocy domowej waha się w przedziale od 7 do 10 euro za godzinę. Pracownicy na budowie, hydraulicy, elektrycy oraz pracownicy podobnych zawodów zarabiają około 10 do 15 euro za godzinę. Kelner w restauracji może liczyć na 7 do 16 euro za godzinę pracy, do tego dochodzą jeszcze napiwki. Informatyce, programiści komputerowi dostają wynagrodzenie w przedziale od 15 do 45 euro za godzinę.

Osoby udzielające korepetycji otrzymują od 7 do 11 euro za godzinę pracy. Warto zaznaczyć, że wysokość wynagrodzenia może się różnić w poszczególnych regionach kraju i tak zauważalna jest właściwość, że najwyższe zarobki występują we Wiedniu, co zbytnio nikogo nie dziwi, bo jest to częste zjawisko, że w stolicy kraju zarabia się najwięcej. Najniższe z kolei dochody są w Tyrolu, jedynymi wyjątkami na tym obszarze są branże turystyczna, hotelarska i gastronomiczna, w których można liczyć na ponad przeciętne wynagrodzenia w stosunku do innych regionów kraju.

Ciekawe jest również to, że pracując legalnie u austriackiego pracodawcy możemy liczyć na dodatkowe profity w postaci dodatkowej pensji, tzw. trzynastki, a ponad to w okresie bożego narodzenia często spotykane są liczne premier i dodatki.

Przeczytaj również:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Emigracja zarobkowa i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *