Jak oszczędzać w Niemczech? – część druga

Skoro już wiemy, w jaki sposób oszczędzać na dojazdach do pracy i pamiętamy, że nie powinniśmy odmawiać sobie pożywnych posiłków, to możemy przejść do rzeczy związanych z mieszkaniem.

Mieszkanie we dwoje

Warto pomyśleć o tym, aby jak najszybciej znaleźć sobie współlokatora. Nie musi to być od razu osoba, z którą postanowimy się związać (chociaż nigdy nic nie wiadomo!) – im więcej osób składa się na opłaty związane z wynajęciem domu lub mieszkania, tym mniej wychodzi na jedną osobę. Zanim jednak postanowimy z kimś zamieszkać, powinnyśmy postarać się dowiedzieć czegoś o tej osobie, abyśmy później nie mieli przez nią żadnych problemów.

Tania strefa

Praktycznie w każdym mieście są strefy, w których mieszkania są tańsze oraz takie, w których za niewielkie lokum zapłacimy ogromne pieniądze. Musimy zatem poświęcić trochę czasu na sprawdzenie, gdzie będzie się nam najbardziej opłacało wynająć mieszkanie. Po co bezsensownie przepłacać, skoro czasami za mieszkanie znajdujące się o kilka kilometrów dalej zapłacimy mniej, nawet jeżeli będziemy musieli wydać więcej na dojazdy? Dzięki ogromnej ilości serwisów informacyjnych, na których ludzie publikują oferty mieszkań do wynajęcia, znalezienie lokum w przystępnej cenie nie powinno być dla nikogo problemem.

W zestawie taniej

Chociaż w pierwszej części pisaliśmy o tym, że na jedzeniu nie powinno się nigdy oszczędzać, to jednak zawsze warto poszukać jakiś korzystnych promocji. Popularne są na przykład takie, że przy zakupie większej ilości sztuk danego produktu płacimy mniej.

Oszczędzanie na rozmowach telefonicznych

Każda pracująca w Niemczech osoba pragnie od czasu do czasu zadzwonić do swojej rodziny mieszkającej w Polsce. W związku z tym warto zawczasu przejrzeć oferty różnych operatorów, abyśmy mogli korzystać z najkorzystniejszych cen. Można także ograniczyć się do rozmów video prowadzonych przy użyciu komputera wyposażonego w kamerkę internetową.

Jeżeli znacie jakieś sposoby na ograniczenie wydatków, to podzielcie się nimi w komentarzach.

Dodaj komentarz