Od kiedy Niemcy otworzyli rynek pracy dla Polaków w maju 2011 roku wiele osób zaczęło interesować się ofertami, które publikowali niemieccy pracodawcy. Kuszące zaczęły być warunki, oferowane posady oraz wynagrodzenie, jednakże, czy naprawdę opłaca się tam pracować?
Praca dla fachowców
Rynek pracy w Republice Federalnej Niemiec jest specyficzny, ponieważ najwięcej ofert mogą znaleźć oczywiście fachowcy, którzy mają pożądany w tym kraju zawód. Nie od dziś wiadomo, że Niemcy są starzejącym się społeczeństwem, dlatego bez problemu dobrze płatne zajęcie znajdą lekarze wszystkich specjalizacji, pielęgniarki, opiekunowie osób starszych oraz ratownicy medyczni. Jedynym warunkiem jaki muszą spełniać kandydaci, poza stosownym wykształceniem, jest oczywiście dobra znajomość języka niemieckiego, która pozwoli na swobodną komunikację i porozumiewanie się. Zatrudnienie bez większych problemów znajdą także informatycy oraz wszyscy fachowcy z branży komputerowej, ponieważ ta gałąź gospodarki coraz bardziej dynamicznie się rozwija. Aktualnie, najwięcej ofert pracy w Niemczech znajdą programiści komputerowi oraz testerzy oprogramowania. Wolne posady czekają także na nauczycieli, kosmetyczki, fryzjerów i wizażystów. Z pracą nie będą mieli także problemu wykwalifikowani pracownicy fizyczni, którzy mogą szukać zatrudnienia w polskich firmach, więc nawet nie wymaga się od nich znajomości języka niemieckiego.
Kraj dla ludzi przedsiębiorczych
W Niemczech niezwykle szybko można założyć swoją własną – jednoosobową firmę i pracować tym samym na własny rachunek. Coraz więcej osób decyduje się na taką pracę, ponieważ wystarczy wypełnić tak naprawdę dwa proste formularze – GewA 1 oraz Fragenbogen zur steuerlichen Erfassung, czyli ankietę dotyczącą przyszłych rozliczeń podatkowych. Bardzo ważne jest to, że opłaty związane z prowadzeniem własnej firmy są nieporównywalnie niższe do tych, jakie panują aktualnie w Polsce – około 1000 zł miesięcznie, w przypadku małej firmy. Pracując w Niemczech jako mały przedsiębiorca jesteśmy na samym początku zwolnieni z płacenia składek emerytalnych i zdrowotnych. Jest to opłacalne szczególnie dla tych osób, które są ubezpieczone przy kimś z rodziny. Generalnie na samym starcie nie ponosi się prawie żadnych kosztów. Jeśli będziemy wykazywać dochód na poziomie 30.000 Euro rocznie, wtedy obowiązkowe opłaty za firmę będą wynosiły rocznie około 200 Euro. Jest to nie lada zachętą i coraz więcej osób decyduje się na swój biznes w Niemczech.
Język to podstawa?
Jeśli myślimy poważnie o pracy w Niemczech to powinniśmy liczyć się z tym, że będziemy musieli udowodnić, że władamy językiem niemieckim na tyle dobrze, aby się swobodnie porozumiewać. Największym testem będzie napisanie poprawnego CV oraz listu motywacyjnego do potencjalnego pracodawcy. W Niemczech list motywacyjny odgrywa decydującą rolę podczas procesu rekrutacyjnego. Musimy zachwalić w nim swoją osobę oraz pochwalić się dotychczasowym doświadczeniem zawodowym i wszelkimi osiągnięciami, w taki sposób, aby pracodawca chciał nas poznać osobiście. Kolejnym testem naszych kompetencji językowych będzie rozmowa kwalifikacyjna. Dlatego, wszystkie osoby, którym marzy się praca w Niemczech powinny wybrać się na intensywny kurs językowy lub samodzielnie podszkolić swoje umiejętności, ponieważ bez znajomości języka możemy liczyć tylko i wyłącznie na zatrudnienie w firmach prowadzonych przez Polaków i to na bardzo niskich stanowiskach.
Wynagrodzenie
Jeśli chodzi o wynagrodzenie za pracę to na pewno, w porównaniu do warunków panujących w Polsce, wygląda ono bardzo atrakcyjnie. Jeśli chcemy tylko zarobić a pieniądze wydawać w Polsce – nie mieszkając w Niemczech, to nawet praca w charakterze sklepowej lub pracownika na budowie wyda się nam wygranym losem na loterii. Jednakże, jeśli nasze życie wiążemy z Niemcami i chcemy tam godnie żyć, to często będziemy musieli się natrudzić, aby znaleźć pracę za godziwe pieniądze, które pozwolą nam się utrzymać. Tamtejsi pracodawcy też starają się omijać prawo i zatrudniają osoby na „śmieciowe umowy”, dzięki czemu nie muszą opłacać składek, a podatek odprowadzają od prawnie ustalonej minimalnej kwoty wynagrodzenia, która na dzień dzisiejszy wynosi 400 Euro. Często reszta pieniędzy jest wręczana pod stołem i nie są to w żadnym wypadku ewidencjonowane dochody. Na dłuższą metę taka praca w Niemczech nie jest opłacalna, ponieważ pracownik nie będzie miał prawa do żadnych świadczeń ze strony państwa. Zatrudnienie w oparciu o umowę na Minijob, czyli za ustawowe 400 Euro miesięcznie jest popularne wśród Polaków, którzy mieszkają blisko granicy i mogą codziennie dojeżdżać do pracy na klika godzin. Dzięki temu mogą znacząco podreperować domowy budżet.
Rynek pracy w całej Europie jest trudny i coraz bardziej wymagający. Oferty pracy w Niemczech są różnorodne i czasami trzeba się bardzo natrudzić, aby znaleźć zatrudnienie w wyuczonym zawodzie oraz za odpowiednie wynagrodzenie. Jednakże, jeśli chodzi o pracę w tym kraju to odbywa się ona w bardzo dobrych warunkach i standardach, pracodawca musi spełniać wszelkie wymogi prawne, prężnie działają związki zawodowe. Dzięki tym wszystkim faktorom praca w tym kraju jest tak często brana pod uwagę przez Polaków.