Podstawowe informacje o pracy w Niemczech

Młodzi ludzie coraz częściej decydują się na wyjazd do naszych zachodnich sąsiadów i nietrudno im się dziwić, skoro w Niemczech nie dość, że pracy jest więcej, to w dodatku jest ona lepiej płatna. Pomimo tego, decyzja o wyjeździe powinna być starannie przemyślana i zaplanowana.

Najpierw należy sobie postawić pytanie: czy rzeczywiście praca w Niemczech jest tak łatwo dostępna? Na chwilę obecną odpowiedź jest – i wszystko wskazuje na to, że będzie tak jeszcze przez długi czas – twierdząca. Pracę w Niemczech może znaleźć praktycznie każdy, gdyż kraj ten zalicza się do wysoko rozwiniętych, przez co zapotrzebowanie na pracowników nieustannie wzrasta, bez względu na to czy chodzi o opiekunki do dziecka czy o doświadczonych informatyków.

Niemiecka Izba Przemysłu i Handlu opracowała raport, z którego wynika, że aż siedemdziesiąt procent niemieckich przedsiębiorstw ma problemy ze znalezieniem pracowników! Nietrudno sobie wyobrazić, że tym samym zwiększają się szansę na otrzymanie pracy przez naszych rodaków.

Znalezienie dobrze płatnej posady nie jest jednak takie łatwe, jakby się mogło wydawać. Chociaż faktem jest, że średnia pensja miesięczna w Niemczech w przeliczeniu na złotówki wynosi ponad 9 800, to na początku niewielu obcokrajowców może liczyć na takie pieniądze. Dużo zależy również od ich doświadczenia i wykształcenia, bo przecież wiadomo, że informatyk już na starcie zarobi więcej niż opiekunka do dziecka. Z drugiej strony i tak będą to wyższe kwoty niż te, które osoby te mogłyby otrzymywać w Polsce.

Trzeba jednak pamiętać, że powtarzane często teksty (o tym jak łatwo o dobrą pracę w Niemczech), niekoniecznie muszą odzwierciedlać rzeczywisty stan rzeczy, choć należy przyznać, że kraj ten otwarty jest na polskich pracowników. Dodatkowo istnieją rozmaite programy, których celem jest przyciągnięcie fachowców oraz studentów (ci ostatni mogą liczyć na przykład na stypendia). Nic zatem dziwnego, że to właśnie ten kraj wybrało aż tylu Polaków.

Planując podjęcie pracy u naszych zachodnich sąsiadów należy jednak pamiętać, że ze względu na pewne różnice kulturowe oraz nieco inny sposób myślenia, początkujący pracownicy mogą mieć drobne problemy z dostosowaniem się do stawianych przed nimi wymagań. Chodzi tu na przykład o to, że Niemcy są bardzo dokładni oraz punktualni, z czym niestety wielu ludzi wciąż ma problemy.

Jeżeli ktoś ma możliwość – a tak naprawdę, w chwili obecnej posiada ją prawie każdy – powinien się przynajmniej zastanowić nad podjęciem pracy w Niemczech. Z pewnością nikt nie będzie żałować tej decyzji, a nawet gdyby ktoś zaliczył nieudany start, to przecież powrót do Polski zajmie mu jedynie kilka – kilkanaście godzin. Oferty naszych niemieckich sąsiadów powinny przejrzeć przede wszystkim osoby, które na chwilę obecną nie mogą w Polsce znaleźć pracy. Może akurat tam im się poszczęści?

Dodaj komentarz