Wybierając Niemcy jako kraj, do którego zamierzamy wyjeżdżać w celach zarobkowych musimy koniecznie zwrócić uwagę na wysokość wynagrodzenia, na które możemy tam liczyć.
Musimy również pamiętać, porównując kwoty, że życie w Niemczech jest zdecydowanie droższe i więcej będziemy musieli wydać na wyżywienie i mieszkanie. Wysokość wynagrodzenia, tak jak w każdym kraju zależy od bardzo wielu czynników, a głównym jest zawód lub czynność jaką wykonujemy. Są zarówno zawody mniej płatne jak i lepiej płatne.
Przeciętne wynagrodzenie u naszych wschodnich sąsiadów wynosi 1400 euro miesięcznie, wiec około 8,5 euro na godzinę, co w porównaniu z polskim wynagrodzeniem wydaje się bardzo korzystne. W wielu zawodach wynagrodzenia się zdecydowanie wyższe. W budownictwie zarabia się w zależności od kwalifikacji oraz znajomości języka niemieckiego od 10 do 25 euro na godzinę. Wynagrodzenia roczne wyglądają między innymi tak: doradcy finansowi zarabiają rocznie około 60 000 euro, specjaliści ds. IT od 45 000 do 55 000 euro, pośrednicy pracy około 40 000 euro, nauczyciele około 36 000 euro, specjaliści ds. handlu około 32 000 euro, a pracownicy w gastronomi około 22 000 euro. Oczywiście, wysokość wynagrodzeń uzależniona jest od doświadczenia oraz zajmowanego stanowiska. Miesięcznie wynagrodzenie lekarzy wynosi około 5000 euro, pielęgniarek około 2200 euro, dentystów około 3500 euro. Stosunkowo dużo, w porównaniu do Polski, zarabia się jako kierowca, około 2500 euro.
Koniecznie należy zwrócić uwagę na znaczące i widoczne dysproporcje w wynagrodzeniu pomiędzy landami zachodnimi, a wschodnimi. W zależności od branży i zawodu, różnice w wysokości wynagrodzenia mogą wynosić od kilku do kilkunastu procent. Na przykład niewykwalifikowany pracownik budowy w Niemczech Zachodnich zarabia średnio 11 euro na godzinę, a taki sam pracownik w Niemczech Wschodnich tylko 9 euro na godzinę. Często również można się spotkać ze zjawiskiem dyskryminowanie pracowników z zagranicy, którym płaci się niższe wynagrodzenie. Często jest to nawet kilkaset euro miesięcznie.