Praca w Niemczech szansą dla Polaków

Od 1 maja 2011r. niemiecki rynek pracy jest całkowicie otwarty dla obywateli Polski. Skończył się właśnie w tym terminie okres przejściowy, który trwał 7 lat, a podczas jego trwania Niemcy zgodnie z możliwościami jakie dala im Unia Europejska, blokowali dostęp do swojego rynku pracy.

Od teraz Polacy maja prawo podejmować prace w Niemczech na takich samych warunkach jak inni obywatele Unii Europejskiej, a nawet na takich samych prawach jak Niemcy.

Takie możliwości dają Polakom duże szanse na lepszą prace u zachodnich sąsiadów. Skorzystają z takiej możliwości głównie osoby z wyższym wykształceniem znające biegle lub dobrze język niemiecki.

Ponadto bardziej chętni do pracy w Niemczech są mieszkańcy zachodnich województw oraz ludzie w przedziale 20-30 lat. Można się zastanawiać czy nie powtórzy się fala migracji Polaków, która nastąpiła po roku 2004 na Wyspy Brytyjskie. Jednakże większość ekspertów uważa, że skala migracji zarobkowej do Niemiec oraz Austrii, czyli krajów które otwierają swoje rynki pracy będzie znacznie mniejsza.

Miejmy również nadzieję, że warunki pracy dla młodych i zdolnych będą również polepszać się w Polsce.

Loading

Dodaj komentarz